Gingivitis
Zubno meso koje okružuje zub čini prvu zaštitu prema dubljim potpornim tkivima. Zdrava gingiva je ružičasta i čvrsto je prirasla uz površinu zuba. Upala zubnog mesa naziva se gingivitis. Gingiva postaje crvena, otečena, bolna i sklona krvarenju osobito prilikom četkanja.
Paradontitis
Kada upalni proces zahvati dublja potporna tkiva govorimo o parodontitisu. Gingiva pokazuje sve znakove upale, prisutne su meke i tvrde naslage (plak i kamenac), primjećuje se pomičnost zuba. Stvaraju se džepovi između korjena zuba i okolne kosti. Ponekad se zubi pomiču i naginju, te dolazi do stvaranja prostora između njih. Često su u ustima prisutni neugodan okus i miris.
Uznapredovali paradontitis
U uznapredovaloj fazi bolesti svi se simptomi pojačavaju, zubi postaju pomičniji, a često dolazi do njihovog ispadanja. Gingiva postaje bolnija, otežano je pravilno provođenje oralne higijene te se upala dodatno pogoršava.
Paradontologija
Parodontologija je specijalistička grana dentalne medicine koja se bavi prevencijom, dijagnostikom i liječenjem oboljenja potpornih tkiva zuba (gingive-zubnog mesa i potporne kosti). Tkiva koja okružuju i pridržavaju zub mogu oboliti što za krajnju posljedicu ima povečanu pomičnost zuba a u najgorem slučaju i njegov gubitak. Osnovni razlog upalnih promjena potpornih tkiva zuba je bakterijska infekcija. U ovisnosti o vrsti i broju bakterija kao i općem zdravstenom stanju domaćina ovisiti će tijek bolesti. Postoje mnogi drugi razlozi koji povećavaju rizik za nastanak i pogoršavaju tijek bolesti kao:
- Pušenje
- Trudnoća
- Ljekovi (kontraceptivi, antidepresivi)
- Diabetes
Terapija
Gingivitis se može uspješno liječiti klasičnim postupcima. Izuzetno je važno liječenje započeti čim prije kako bolest nebi uznapredovala u parodontitis. Terapija se temelji na lječenju upale uklanjanjem mekih i tvrdih naslaga koje su legla mnogobrojnim bakterijama, a provodi se ručnim i ultrazvučnim instrumentima. Terapija će izliječiti gingivu te će ona opet čvrsto prirasti uz zub. Ukoliko je upala proširena i na druga tkiva te se razvio parodontitis, potrebno je čišćenje dubljih slojeva – deep scaling, root planning, koje se provodi po pojedinim zonama – kvadrantima u lokalnoj anesteziji. Ovim se terapijskim postupcima uklanjaju plak i kamenac iz područja ispod ruba gingive, te se čisti i zaglađuje površina korjena zuba. Izražene upalne promjene zahtjevaju kiruršku terapiju. Ukoliko su kao posljedica upale zaostala ozbiljna oštećenja tkiva uz izraziti gubitak kosti provodi se regenerativna terapija (membrane, amelogenin, umjetna kost…), a sve u cilju ponovne uspostave prirodnih anatomskih struktura.
Kontakt informacije
Dentex d.o.o.
Zametska 1
51 000 Rijeka, Hrvatska
+385 (0) 51 641 063
info[at]dentex.hr
Dogovorite termin
Naše profesionalno osoblje je
spremno udovoljiti Vašim
potrebama kako bi što prije
dogovorili potreban pregled.
Radno vrijeme
Pon - Pet: 9.00 h do 17.00 h
Subota: 10.00 h to 14.00 h
Nedelja: Zatvoreno